A szociális partnerek konzorciumának tagjai a román Concordia vezetésével arra vállalkoztak, hogy bemutassák, milyen kihívást, kockázatokat és lehetőségeket jelent az okos technológiák egyre szélesebb körű alkalmazása (Ipar 4.0) térségünkben. A projekt vizsgálja a digitális készségek és képességek jelentőségét, és azt, hogy miként lehetséges a szociális párbeszéd erősítése nemzeti és ágazati szinten, az ágazati jellemzők alaposabb megértése segítségével.
Mindhárom országban két ágazat, hazánkban a gépjármű- és alkatrészgyártás valamint a fémipar területén folyik a vizsgálat. Magyarországot a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és a Vasas Szakszervezet képviseli a konzorciumban.
A projekt célja annak tudatosítása mind a munkáltatók, mind a munkavállalók körében, hogy a munkahelyek átalakulása szempontjából az elkövetkező két év kritikus a munka világában, szükség van az európai szociális párbeszédben való aktív részvételre valamint a digitalizációról szóló autonóm keretmegállapodásban foglaltak magunkévá tételére.
A projekt várható eredménye, hogy sikerül majd olyan megalapozott ajánlásokat tenni, amelyek mind országos, mind ágazati szinten rávilágítanak arra, hogy a digitalizáció/automatizáció rohamos fejlődésében rejlő potenciális előnyök csak az érintettek folyamatos és dinamikus át- és továbbképzése révén aknázhatók ki.
A Kopint-Tárki az (MGYOSZ alvállalkozójaként vesz részt a munkában. Ennek keretében a feladata:
- Adatgyűjtés
• A szakirodalom feldolgozása, a releváns stratégiák bemutatása
• Mélyinterjúk vállalati döntéshozók és érdekképviseleti szervek képviselőivel
• A gépjármű- és alkatrészgyártás valamint a fémipar területén leginkább érintett munkakörök és szakmák körének meghatározása
• A munkavállalók és a munkáltatók körében elvégzendő felmérés kérdőíveinek összeállítása - Adatelemzés
• A kérdőívekre beérkező válaszok elemzése
• Értékelő tanulmány készítése
• Javaslatok megfogalmazása a döntéshozók és a szociális partnerek számára
A projekt honlapja: https://worktransition.eu/