A Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) alvállalkozójaként vesz részt a projektben.
A projekt célja az ágazatban jellemző munkaerőhiány mérséklésére vonatkozó javaslatok megfogalmazása, annak érdekében, hogy az egészségügyi és a szociális szolgáltatások stabilak és fenntarthatók legyenek. A projekt megvizsgálja, milyen eszközökkel lehetne több fiatalt megnyerni arra, hogy egészségügyi vagy szociális szakmát válasszon, illetve hogyan lehetne megállítani a képzett szakemberek elvándorlását, továbbá miként lehetne visszacsábítani a szakmát elhagyókat és a külföldön munkát vállalókat.
A következtetések levonása és a megvalósítható javaslatok megfogalmazása érdekében a projekt alapos kiterjedt kutatásra támaszkodik, a hazai és nemzetközi tapasztalatok feldolgozásával, valamint kérdőíves felméréssel.
A Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány feladatai:
- tanulmány készítése azokról a nemzetközi „jó gyakorlatokról”, amelyek a munkaerő toborzásában eredményesek voltak,
- tanulmány a magyar egészségügyben dolgozó szakdolgozók kereseti és jövedelmi viszonyairól, valamint munka-leterheltségéről nemzetgazdasági összehasonlításban; az elmúlt 2 évben végrehajtott béremelések hatásának elemzése,
- kérdőívek szerkesztése és tesztelése az egészségügyi szakdolgozók jövedelmi helyzetéről, munkabeosztásáról, leterheltségéről, elégedettségéről, véleményéről, javaslatairól,
- a beérkezett kérdőívek kiértékelése alapján javaslatok megfogalmazása az ágazat munkaerő-hiánya mérséklésének lehetséges eszközeiről.
Mivel az ágazatban nemcsak Magyarországról jelentős az elvándorlás az Unió országaiba, hanem az Európai Unió is jelentős hiánnyal küzd, a projekt az Unió számára is megfogalmaz javaslatokat az Unió szintjén is jelentkező munkaerőmozgás konszolidálása érdekében.
Letölthető anyagok: