2020. márciusa óta, a COVID-19 járvány súlyos következményekkel járt az európai gazdaságokra is. A tanulmány célja, hogy A tanulmány célja felmérni, hogy az Európai Unió COVID-19 miatti gazdasági válságból való kilábalás miként hat a közép-kelet-európai országokra, és milyen hatással lesz a közép-kelet-kínai gazdasági kapcsolatokra
A tanulmány három intézet együttműködésével készült: a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet., mint a konzorcium vezetője, a Világgazdasági Kutató Intézet, a Közgazdasági és Regionális Tanulmányok Központja (VGI-KRTK) és a Kelet-európai, Orosz, és közép-ázsiai tanulmányok Intézete (IEERCAS, Kínai Társadalomtudományi Akadémia, Peking).
A tanulmány 2 fő fejezetből áll, ezen belül 7 alfejezetből.
Az első fő fejezet áttekintést nyújt
• az Európai Unió globális gazdasági helyzetéről és kilátásairól,
• a költségvetési folyamatokról, az államadósság alakulásáról az EU-ban, valamint annak következményeiről a közeljövőben
• az Európán belüli kereskedelmi kapcsolatok intenzitásáról, amely a Kelet- és Nyugat-Európa közötti kölcsönös függőség egyik fő tényezője.
A második fő fejezet az európai helyreállítás és újraindítás néhány fontosabb kérdésével foglalkozik
• lehetséges változások a globális értékláncokban (GVC)
Az európai gazdaságélénkítési politika a zöld gazdaságba és a digitalizációba történő jövőbeli beruházásokra összpontosít a Next Generation EU program keretében.
- a digitális kapacitásokba és képességekbe történő beruházások növekvő szerepe az európai gazdaság fellendülésében, Közép- és Kelet-Európában is.
• a közép-kelet-európai országok hozzáállása a zöld gazdasághoz, a megújuló energiaforrásokba és / vagy az atomenergiába történő beruházásokhoz.
Az utolsó alfejezet a világjárvány lehetséges hatásait tárgyalja Kína és Közép-Kelet-Európa közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokra.
Letölthető anyagok: