A projekt a Kopint-Tárki vezetésével, 4 intézet nemzetközi együttműködésében jött létre: a dublini Teagasc Mellows Campus (a téma egyik legkiválóbb szakértője Cathal O’Donoghue személyében), a prágai OGResearch, valamint a magyar IID és a CEE Bills vett részt a projekt kivitelezésében.
A projekt célja egy olyan modellrendszer kifejlesztése, amely alkalmas a külső vagy belső gazdasági sokkok, valamint a gazdaságpolitikai intézkedések komplex, közvetlen és közvetett, gazdasági-társadalmi hatásvizsgálatára. A makrogazdasági modellnek alkalmasnak kell lennie a jelenleg rendelkezésre álló ECOS-TAX modell bázisán kidolgozandó háztartási dinamikus/viselkedési mikroszimulációs modell integrálására, a lakossági jövedelmek, a fogyasztás és a munkaerőkínálat és –kereslet változásainak a makrogazdasági modellbe való beépítésére, a mikromodellel való interaktív kommunikációra.
Ennek érdekében a projekt keretében kidolgozásra került
- Egy makrogazdasági előrejelzésre és hatásvizsgálatra alkalmas makromodell-rendszer
- Egy háztartási dinamikus/viselkedési mikroszimulációs modell-rendszer és annak jövedelmi, fogyasztási, munkaerőpiaci és dinamikus elemei
- A két modellrendszer interaktív összekapcsolásának, a közöttük való adatáramlásnak az adattartalmi, logikai és informatikai megoldása.
A projekt összetett célját, azaz a makrogazdasági előrejelző és hatásvizsgálati funkciók teljesítését, valamint a mikromodellel való integrálhatóság elérését a két makromodell együttesen tudja biztosítani. A két modell alkalmazása és együttműködése teremti meg azt az optimális megoldást, amely a különböző makrogazdasági modellek előnyeit egyesítve, koherens módon biztosítja az elméleti megalapozottság (koherencia, magyarázóképesség) és az empirikus relevancia (a múltbeli és jövőbeni folyamatokat megfelelő pontossággal leíró képesség) kombinációját.